2012_Wierzyca - Klub turystyczny ŚWIT

Idź do spisu treści

Menu główne:

2012_Wierzyca

Ale to już było... > Kajaki
2012-09 spływ Wierzycą

WIERZYCA [wrzesień 2012]


Wyjazd na spływ po Wierzycy to wyprawa w nieznane - nikt z nas wcześniej nie był na tej rzece, a okazało się, że to była miła niespodzianka.
Już na początku było miłe zaskoczenie, gdy zobaczyliśmy, że w Starogardzie Gdańskim czeka na nas para młodych ludzi z załadowanymi naszymi kajakami, a dwoma swoimi samochodami przewiozą nas na miejsce startu do Czystej Wody. Cała trasa jednodniowego spływu z Czystej Wody do Starogardu Gdańskiego liczyła około 23 km. Pogoda też nam dopisała, zwłaszcza, że poprzedniego dnia było zimno, deszczowo i pewnie nie tylko ja miałam pokusę, żeby się wycofać. Wodowaliśmy kajaki na łące (jednej z niewielu na tej trasie), a witał nas oprócz gospodarza sympatyczny koń i pies.

Powitanie z koniem
Powitanie z psem
Szybki nurt

Rzeka od razu zaczęła nam się podobać. Szybki nurt niósł kajaki, a drzewa i kamienie wymagały uwagi. Wierzyca płynęła prawie cały czas przez lasy w tunelu z drzew. Brzegi były trudno dostępne, a jak już była jakaś łączka, to z tabliczką „Teren prywatny, wstęp wzbroniony”. Szukając dobrego miejsca na przerwę zrobiliśmy się już głodni, dlatego jak już była przerwa, to trwała długo.

Ładna rzeka 1
Ładna rzeka 2
Tunel z drzew
Przeszkoda
Elektrownia

Gdzieś przeczytałam, że Wierzyca to najbardziej pracowita rzeka na Pomorzu, bo co kilkanaście kilometrów są elektrownie wodne. Na naszej trasie były dwie w Czarnocińskich Piecach i Nowej Wsi. Przed tą drugą elektrownią rzeka bardzo się zmieniła. Zamiast szybkiej, wymagającej uwagi stała się kilkukilometrowym rozlewiskiem. Płynęło się jak po rynnowym jeziorze, gdzie zgodnie z opisem „konieczność  wiosłowania rekompensowały widoki”. Za elektrowniami Wierzyca nabierała tempa, a my razem z nią.

Widoki 1
Widoki 2

Spływ zakończyliśmy w Starogardzie Gdańskim w parku przy stanicy, z której wypożyczyliśmy kajaki.

Myślę, że od tej pory będziemy częstymi bywalcami na tej rzece. Łatwo nie było, za to ładnie, ciekawie i prawie pusto.


Daria

Może będzie Galeria jak podeślecie kilkanaście ładnych fotek ;-)

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego